Nallıhan'da Kadınların Geçimi İğne Oyasından

Google bookmarkTwitterFacebookMyspace bookmark

oya (3)

İpek iğne oyasıyla meşhur Ankara'nın Nallıhan ilçesinde kadınlar ipek iğne oyası yaparak evlerine katkıda bulunuyorlar. Nallıhan Halk Eğitim Merkezinde açılan kurslarda ve ailede büyüklerinden öğrendikleri ipek iğne oyası ev hanımlarının hem geçim kaynağı oluyor hem de kadınları sosyalleştiriyor.

Nallıhan'da 2009 yılında kadınlar tarafından Nal- Etik adı altında kooperatif kurup ipek iğne oyası yapan kadınları bir araya toplayıp birlik sağlanmış. Nal- Etik kooperatifi kurulduktan sonra özellikle kadınların yapmış olduğu el emeği göz nuru işlemelerin hem tanıtımı yapılmış hem de pazarlaması yapılarak Nallıhanlı kadınların para kazanması sağlanmış. Şu anda Kooperatife üye 500'ün üzerinde kadın ipek iğne oyasından para kazanıyor.

Nal- Etik Kooperatifi Başkanı Kadriye Sezer ipek iğne oyasından bir ayda ortalama, ev hanımı bir kadının 700 ile 800 arasında para kazandığını, bunun da eve çok büyük bir katkı olduğunu anlattı. Pazar bulma sıkıntılarının olmadığını söyleyen Kooperatif Başkanı Kadriye Sezer "Şu anda 15 ülkeye ipek iğne oyası işlemeleri gönderiyoruz, bunlar içinde Japonya, Almanya, İngiltere ve ABD başta geliyor." dedi. Kadriye Sezer Kooperatifin kar amaçlı olmadığını kazanılan paralarla Nallıhan Turizmine yönelik yatırımlara harcadıklarını söyledi.

İpek İğne oyası takı tasarımımda da kendilerini geliştiren Nallıhanlı kadınlar doğadaki her türlü bitki, meyve, hayvan ve amblem iğne oyasıyla tasarlamaktalar. Özellikle Nallıhan'a yönelik objelerin öne çıktığı iğne oyası takı tasarımlarında Nallıhan domatesini temsilen salkım domatesi, ardıç ağaçları, yine Nallıhan'a özgü endemik bitkileri yer almakta. Takı tasarımıyla ilgili Nal- Etik Kooperatifi Başkanı Kadriye Sezer festivallerde iğne oyası takı yasarımı yarışmaları düzenlediklerini ve en güzel tasarımlara ödüller verdiklerini ifade etti.

HABER VE FOTOĞRAFLAR: TAHSİN YALÇINKAYA